Blog

guide-bg-header-title.png
     

10 nejvtipnějších značek z celého světa

Zdroj: Alexander Somma

Zdroj: Papaver Somniferum

Zdroj: wili_hybrid

Zdroj: scazon

Zdroj: espresso marco

Zdroj: BillRhodesPhoto

Zdroj: AMagill

Zdroj: ekai

Zdroj: christophe dune

Zdroj: Vallo

Zdroj: doug88888

Zdroj: TrombaMarina

Zdroj: mtl2tky

Zdroj: Remy Sharp

Zdroj: emmar

Zdroj: MIgracionTOtal

Zdroj: Alex E. Proimos

Zdroj: james_michael_hill

Zdroj: http://capenomad.wordpress.com/

10 nejúžasnějších městských panoramat

Desítky obřích mrakodrapů sahajících až do oblak, to bylo ještě v polovině minulého století doménou především měst ve Spojených státech amerických. To už však pěkných pár let neplatí a do popředí žebříčku měst s nejvyššími budovami se začalo dostávat stále více měst nejen ze Středního a Dálného východu, ale také města rozvojových zemí Jižní Ameriky. Společnost Emporis pravidelně sestavuje žebříček měst s nejpůsobivějšími panoramaty. My jsme pro Vás vybrali 10 nejlepších, pojďme se na ně podívat.

10. Tokyo, JAPONSKO

Foto: Dino Quinzani

Největší město světa, které v překladu znamená "hlavní město východu", se nachází na rozhraní Euroasijské a Pacifické tektonické desky, což bohužel znamená velmi častý výskyt zemětřesení. Z tohoto důvodu architekti a inženýři nemohli pro město navrhnout opravdu vysoké mrakodrapy přesahující 300 m a nejvyšší budouvou je tak Toranomon Hills, mrakodrap, který sahá do výšky "pouhých" 256 m. I tak je však panorama Tokya ohromující.

 

9. Bangkok, THAJSKO

Foto: Weerakarn Satitniramai

Bangkok leží ve střední části Thajska na nízké pláni kolem řeky Chao Phraya, která je odjakživa hlavní dopravní tepnou Thajska. Město bylo založeno v roce 1782 jako nové hlavní město. Místo bylo vybráno pro svou výhodnou pozici vůči nepřátelům a bohatý zdroj vody. V samotném městě nyní žije více než 8 milionů obyvatel a proto se musí potýkat s klasickým problémy velkých měst jako je znečištění ovzduší nebo dopravní přetížení. Ve městě se nachází celkem 166 mrakodrapů a nejvyšší budovou je Baiyoke Tower II se 304 m.

 

8. Šanghaj, ČÍNA

Foto: Sam Gao

Největší a nejvyspělejší čínské město se nachází uprostřed východního pobřeží. Šlo o nejkosmpolitnější město začátku 20. století, ale slávu ztratilo během vlády Mao Ce-tunga. Nyní rychle získává zpět pozici jednoho z nejsilnějších ekonomických center světa. Ve městě žije neuvěřitelných 23 milionů lidí a nachází se zde 281 mrakodrapů. Nejvyšší budovou by v brzké době měl být supervysoký mrakodrap Shanghai Tower s plánovanou výškou 632 m.

 

7. São Paulo, BRAZÍLIE

Foto: Diego Torres Silvestre

Největší brazilské město bylo založeno v 16. století a do gigantických proporcí vyrostlo ve 20. století. Díky exportu kávy se z města stalo významné ekonomické centrum, které nalákolo imigranty z celého světa, především z Itálie a Japonska. Ve městě se nachází téměř 8 milionů automobilů, takže je zde téměř konstantně kritická dopravní situace. Podobně jako u Tokya nejsou ve městě extrémně vysoké mrakodrapy (z legislativních důvodů) a nejvyšší budova má jen 170 metrů, výškových budov je zde však požehnaně a mrakodrapy jsou pro město velmi typické.

 

6. Chicago, Illinois, USA

Foto: Radim Klimek

Chicago je mezinárodní křižovatkou financí, obchodu, průmyslu, technologií, telekomunikací a dopravy. Přestože jde o centrum amerického středozápadu, díky jezeru Michigan vypadá jako pobřežní město. Město je známé pro své moderní a unikátní architektonické řešení a dlouhou tradici výškových budov. Chicago značně oživují mnohé parky podél jezera, stejně jako řeka protékající centrem. Nejvyšší budovou je slavný mrakodrap Willis Tower se 442 metry postavený už v roce 1974, kdy byl nejvyšší budovou světa. Ve městě se nachází neuvěřitelných 453 mrakodrapů a jeho panorama je tak v kombinaci s blízkostí jezera téměř nepřekonatelné.

 

5. Dubaj, SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Foto: Crazy Diamond

Hlavní město stejnojmenného emirátu bylo původně malé rybářské městečko, které se díky příjmům z ropy stalo jedním z nejmodernějších, nejvyspělejších a nejrychleji rostoucích měst světa. Dnes se zde rozvíjí především obchod a cestovní ruch a Dubaj je tak jedno z nejnavštěvovanějších měst Středního východu. Nejvyšší budovou je zároveň nejvyšší budova světa, Burj Khalifa, s neuvěřitelnými 828 metry. Celkem se v Dubaji nachází více než 900 výškových budov, z toho 463 mrakodrapů.

 

4. Soul, JIŽNÍ KOREA

Foto: Seoul Korea

Hlavní město Jižní Koreji je jedno z nejlidnatějších měst světa. Mrakodrapy zde nejsou koncetrovány pouze do jednoho místa, ale jsou rozesety do více oblastí. V poslední době je však výšková výstavba soustředěna především do čtvrti Kangnam, kde budovy se 60 a více podlažími trčí ze země jako stébla trávy. Nejvyšší budovou je Three IFC Office Tower, celkově je zde 200 mrakodrapů.

 

3. Singapur, SINGAPUR

Foto: William Cho

Singapur je městský stát, jeden z 20 nejmenších států světa, a skládá se z hlavního ostrova a dalších 63 menších ostrovů. Přejet z jednoho konce na druhý trvá asi hodinu. Město leží asi jen 2 stupně severně od rovníku, proto zde nejsou žádná roční období a vlhko a teplo je zde celoročně. Opravdu vysoké mrakodrapy vysoké přes 300 m se zde nenachází, mrakodrapů přes 200 metrů je zde však opravdu mnoho, přičemž nejvyšší z nich, Republic Plaza, měří 280 m. 

 

2. New York City, New York, USA

Foto: Jerry Ferguson

Když se řekne vysoká budova nebo mrakodrap, téměř každý si jako první vybaví legendární New York. Město nepřetržitě zobrazované ve všech nejen kulurních odvětvích, centrum světového obchodu a kolébka mrakodrapů. New York byl založen holandskými mořeplavci v roce 1624. Nejvyšším mrakodrapem města i celých Spojených států se v tomto roce stal One World Trade Center (541 m), nástupce dvojčat zničených v roce 2001. Nejznámější budovou zůstává ikona jménem Empire State Building s výškou 381 metrů. Nyní ve městě stojí těžko uvěřitelných 756 mrakodrapů a panorama New Yorku je patrně nejznámější na světě.

 

1. Hongkong

Foto: Mike Behnken

Hongkong je býválá britská kolonie a dnes se pyšní výjimečným statusem Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky. V rámci Číny má velmi vysoký stupeň autonomie a centrální vláda v Pekingu zodpovídá pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly. Město má více než 7 milionů obyvatel a malý prostor donutil architekty navrhovat stavby do výšky. Díky tomu se jedná o město s pravděpodobně nejpůsobivějším panoramatem na světě s 1 325 mrakodrapy! Nejvyšší budovou ve městě je od roku 2010 International Commerce Centre s 484 metry.

15 nejslavnějších mostů světa

 

15. Most přes Velký Belt (Storebæltsbroen), DÁNSKO

Foto: Jadzia, flickr

Tento slavný dánský most jsou mosty vlastně dva - Východní část a Západní část, které jsou rozděleny malým ostrovem Sprogø. Východní část dlouhá 1624 m se klene nad nejhlubší částí Storebæltu mezi ostrovy Zealand a Sprogø. Jelikož jsou pylony Východního mostu v nadmořské výšce 254 m, jedná se o nejvýše položené body v Dánsku (nejvyšší přírodní bod Dánska je pouhých 171 m n. m.). Západní část je dlouhá 6611 m a je kombinací železničního a silničního mostu mezi Sprogø a Funen.

 

14. Kapellbrücke, ŠVÝCARSKO

Foto: Olivier Bruchez, flickr

Kapellbrücke je 204 metrů dlouhý most přes řeku Reuss ve městě Luzern ve Švýcarsku. Jedná se o nejstarší dřevěný krytý most v Evropě a jedna z hlavních Švýcarských turistických atrakcí. Krytý most, postavený v roce 1333, byl navržen tak, aby chránil město před útoky. Uvnitř mostu je řada obrazů ze 17. století zachycující události z historie Luzernu. Značná část most a většina obrazů byla zničena při požáru v roce 1993, ale most byl velmi rychle přestavěn.

 

13. Most Chengyang, ČÍNA

Foto: Ewen Bell, flickr

Most Chengyang (také známý jako Most větru a dešťě) byl postaven v roce 1916. Vede přes řeku Linxi v Číně a je stále velmi vytížen. Je postavena ze dřeva a kamene bez hřebíků nebo nýtů a je největší ze všech tzv. mostů větru a deště. Je 64,4 m dlouhý, 3,4 m široký a 10,6 m vysoký

 

12. Brooklyn Bridge, New York, USA

Foto: Andrew Mace, flickr

Tento nejslavnější newyorský most byl dokončen v roce 1883 a spojuje Manhattan a Brooklyn nad řekou East River. Ještě několik let po otevření to byl nejdelší visutý most na světě a časem se stal slavnou a kultovní dominantou New Yorku. Most má široký chodník rozdělený pro pěší a cyklisty a ve spodní části se nachází několikaproudová silnice.

 

11. Alcántara Bridge, ŠPANĚLSKO

Foto: Rafael Jimenéz. flickr

Most se klene přes řeku Tagus v Alcántara ve Španělsku a je opravdovým mistrovským dílem starověké římské stavby mostů. Most byl postaven mezi lety 104 a 106 na základě usnesení římského císaře Trajana v roce 98, který je poctěn triumfálním obloukem ve středu mostu a malým chrámem na jeho konci. Most  bohužel během doby své existence utrpěl větší škody z válek než z řádění přírodních živlů. Maurové zničili nejmenší oblouk na jedné straně, zatímco druhý oblouk na druhé straně mostu byl zničena Španěly, kteří se snažili zastavit Portugalce.

 

10. Sydney Harbour Bridge, AUSTRÁLIE

Foto: Anthony Kelly, flickr

Sydney Harbour Bridge je jedna z nejznámějších a nejvíce fotografovaných památek Austrálie. Je to největší (ale ne nejdelší) ocelový obloukový most na světě - horní části mostu stojí 134 m nad vodou. Stavba trvala 8 let a most byl otevřen v březnu 1932. Vzhledem k tomu, že se ocel rozpíná a smršťuje v závislosti na teplotě, most není zcela stabilní a může růst nebo klesat až o 18 cm.

 

9. Stari Most, BOSNA A HERCEGOVINA

Foto: Raphael Schön, flickr

Stari Most je slavný most přes řeky Neretvu v Mostaru, v Bosně a Hercegovině. Byl postaven osmanskými Turky v roce 1566 a stál 427 roků než byl zničen v roce 1993 během bosenské války. Nový most byl otevřen v roce 2004. V Mostaru existuje dlouhá tradice skákání mladých bosenských mužů z mostu do Neretvy - vzhledem k tomu, že je řeka velmi studená, jedná se o velmi riskantní počin, o který se pokusí jen ti nejodvážnější.

 

8. Most Si-o-se Pol, Isfahán, ÍRÁN

Foto: Reza Haji-pour, wikipedia

Si-o-se Pol (Most 33 oblouků) je slavný most v íránském městě Isfahánu. Je vysoce hodnocen jako jeden z nejslavnějších příkladů safavidského umění. Do provozu se dostal v roce 1602 za vlády Shaha Abbase I. Most je postaven z cihel a kamenů, je 295 metrů dlouhý a 13,75 metrů široký. Říká se, že most původně zahrnoval 40 oblouky, ačkoli tento počet se postupně snižuje na 33.

 

7. Most Akaši-Kaikjó

Foto: Shenghung Lin, flickr

Most Akaši-Kaikjó (také známý jako Perlový most) je s délkou 1991 m nejdelší visutý most na světě. Klene se nad úžinou Akaši v Japonsku a spojuje Kobe s ostrovem Awaji. Most se stavěl téměř 12 let a byl otevřen v roce 1998. Centrální rozpětí bylo původně jen 1990 m, ale zemětřesení 17. ledna 1995 přesunulo dvě věže tak, že musel být prodloužen o celý metr.

 

6. Ponte di Rialto, Benátky, ITÁLIE

Foto: Shaun Dunmall, flickr

Ponte di Rialto je jedním ze čtyř mostů přes Canal Grande v Benátkách a je ze všech mostů přes kanál nejstarší. Současný kamenný most byl navržen Antoniem da Pontem a byl dokončen v roce 1591. Byl používán jako náhrada dřevěný most, který se zhroutil v roce 1524. Provedení mostu bylo považováno za tak odvážné, že někteří architekti předpověděli budoucí kolaps. Most ale svým kritikům vytřel zrak a už téměř pět století platí za jednu z nejvýznamějších ikon Benátek.

 

5. Karlův most, Praha, ČESKÁ REPUBLIKA

Foto: Francesco Gasparetti, flickr

Kdo by ho u nás neznal... Karlův most je slavný kamenný gotický most přes řeku Vltavu v Praze. Jeho stavba začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a skončila na začátku 15. století. Jelikož se jednalo o jediný prostředek pro přechod přes Vltavu, Karlův most byl nejdůležitější spojení mezi Starým Městem a oblastí kolem Pražského hradu. Díky mostu se Praha stala důležitou částí obchodní cesty mezi východní a západní Evropou. Dnes se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších památek v Praze.

 

4. Tower Bridge, Londýn, VELKÁ BRITÁNIE

Foto: Jim Crossley, flickr

Tower Bridge je unikátní kombinací zvedacího a visutého mostu přes řeku Temži v Londýně. Nachází se v blízkosti Tower of London, který mu dal jeho jméno a stal se kultovním symbolem Londýna. Stavba byla zahájena v roce 1886 osm let. Most se skládá ze dvou věží, které jsou svázané v horní úrovni pomocí dvou horizontálních pásů, které jsou navrženy tak, aby vydržely síly zavěšených částí mostu.

 

3. Viadukt Millau, FRANCIE

Foto: FaceMePLS, flickr

Viadukt Millau je obrovský zavěšený silniční most, který se klene nad údolím řeky Tarn nedaleko Millau v jižní Francii. Je to nejvyšší automobilový most na světě - nejvyšší stožár stoupá až do výšky 343 m a je tak dokonce o něco vyšší než Eiffelova věž. Nejvyšší povolená rychlost na mostě byla snížena ze 130 km/h na 110 km/h z důvodu turistů fotících most přímo z automobilů. Krátce po otevření se most stal slavnou turistickou atrakcí.

 

2. Golden Gate Bridge, San Francisco, USA

Foto: Aslak Raanes, flickr

Golden Gate Bridge je visutý most přes úžinu Golden Gate mezi San Franciscem a Marin County na severu. Mistrovské dílo architekta Josefa B. Strausse, jehož socha zdobí jižní vyhlídková terasa: Most se stavěl sedm let a byl dokončen v roce 1937. Golden Gate Bridge byl při svém otevření nejdelší visutý most na světě a se stal jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v San Franciscu i celé Kalifornii. Od jeho dokončení byla jeho délka překonána dalšími osmi mosty. Slavná červeno-oranžová barva mostu byla speciálně vybrána, aby byl most snadno viditelný v husté mlze, která jej většinu roku zahaluje.

 

1. Ponte Vecchio, Florencie, ITÁLIE

Foto: Martin aka Maha, flickr

Ponte Vecchio (doslova "starý most") je středověký most přes řeku Arno ve Florencii, jediný most ve Florencii, který přežil 2. světovou válku. Most je známý pro své malé obchůdky postavené podél mostu, jak to bylo běžné v době Medicejů. Dříve zde byli převážně řezníci, v dneší době jsou nájemníky klenotníci, obchodníci s uměním a prodejci suvenýrů.

8 nejkrásnějších ostrovních zemí světa

Pro nás Čechy, obyvatele vnitrozemského státu, byly vždycky ostrovní země něčím výjimečným a mnozí jejich rezidentům závidíme. Server womanitely.com vybral 8 ostrovních zemí, které považuje za nejkrásnější. Souhlasíte s jejich výběrem nebo máte jiné favority? A do které z těchto zemí byste se nejraději podívali?

 

1. MALTA

Malta je krásná jihoevropská země ve Středozemním moři s bohatou historií a kulturou. Najdete zde vysoké útesy a skály, nádherné chrámy, tajemné skryté zátoky a spoustu nádherných míst k potápění. Na Maltě je spousta zajímavých věcí k vidění a tato ostrovní země má pro každého něco. Historická část Malty má neuvěřitelnou architekturu, nádherná opevněná města a mnoho podzemních tunelů k ​​prozkoumání.

LAST MINUTE MALTA

 

2. FILIPÍNY

Jedna z nejkrásnějších a nejlepších ostrovních zemí na světě jsou Filipíny. Je to geograficky nádherné místo, které stojí za návštěvu kdykoliv během roku. Filipíny mají více než 7000 ostrovů a všechny z nich jsou krásné a jedinečné jejich vlastním způsobem. Je zde mnoho nádherných turistických atrakcí včetně útesu Tubbataha, sopky Mayon, rýžových teras Banaue a mnoha dalších. Země také nabízí spoustu zajímavých aktivit jako je potápění, lezení, kempování, turistika, pozorování ptáků a mnoho dalších.

ZÁJEZDY FILIPÍNY

 

3. AUSTRÁLIE

Austrálie je úžasný kontinentální a ostrovní stát, který by měl každý navštívit alespoň jednou v životě. Je často popisována jako velmi rozmanitá země, protože se může pochlubit bohatou kulturou, fantastickou divokou zvěří a nepřeberným množstvím zábavy a zajímavých věcí k vidění. Austrálie má doslova všechno, od velkolepých pláží, přes kaňony, až po dechberoucí zelené lesy jako stvořené k prozkoumání.

ZÁJEZDY AUSTRÁLIE

 

4. MALEDIVY

Nejenže jsou Maledivy jednou z nejkrásnějších ostrovních zemí, je to také jedna z nejpopulárnějších destinací pro líbánky. Nachází se uprostřed Indického oceánu a skládají se z celé řady neuvěřitelných korálových útesů, které rostou podél boků dávných sopek. Zažijete zde nádherné koupání u tyrkysového oceánu s fascinujícími plážemi a luxusními středisky. Pokud hledáte nejlepší svatební cestu, budou Maledivy ideální právě pro vás.

ZÁJEZDY MALEDIVY

 

5. KUBA

Kuba je kouzelný ostrov, země, která se může pochlubit jasně modrou vodou, bílými písečnými plážemi, nejlepšími korálovými útesy na světě, malými obchůdky a mnoho dalšími zajímavostmi. Tato země má bohatou kulturu a historii jako stvořenou k prozkoumávání. A pokud byste se chtěli potápět nebo šnorchlovat, Kuba by mělo být číslo jedna na Vašem cestovatelském seznamu. Tak proč Kubu nenavštívit už třeba to letos?

ZÁJEZDY KUBA

 

6. FIDŽI

Fidži je báječný ostrov, který má spoustu překvapení pro jakéhokoliv dobrodružného cestovatele. Je jednou z nejlepších světových surfařských destinací a mnoho nadšenců surfování cestuje na Fidži každoročně kvůli velkým vlnám. A pokud surfování není pro vás to pravé a máte rádi ležení na pláži a relaxační či pěší turistiku nebo chcete vidět úchvatné vodopády, Fidži je určitě jednou z nejlepších ostrovních zemí pro Vaši návštěvu.

ZÁJEZDY FIDŽI

 

7. JAPONSKO

Japonsko je ostrovní země, kde se východ stýká se západem, kultury si neodporují, ale splývají, a kde se nikdy nebudete nudit. Dáte si zde polévku ramen, sushi, zažijete zkušenosti odlišné kultury, můžete se vydat na pěší turistiku do nádherných kopců a navštívite neuvěřitelné Tokio. Tokijské bary, restaurace, hospody a kluby mají plné ruce práce každý večer v týdnu. A pokud jste opravdový shopaholik, Japonsko je místo přesně pro Vás.

ZÁJEZDY JAPONSKO

 

8. ŘECKO

Řecko je krásná země, známá pro svou dlouhou historii a čisté pláže. Země se skládá z více než 1400 ostrovů a ostrůvků, avšak pouze 169 z nich je skutečně obýváno. Tyto řecké ostrovy jsou nejoblíbenější a nejnavštěvovanější řecké destinace, a to zejména v letních měsících. Ostrov Mykonos, ostrov Santorini, ostrov Kréta nebo ostrov Korfu patří mezi nejlepší z řeckých ostrovů jako stvořených pro dokonalou dovolenou. Pokud jste nadšenci do historie, je zde mnoho archeologických a historických památek, které lze v Řecku návštivit a které nádherně líčí minulost země. Už máte sbaleno?

ZÁJEZDY ŘECKO

 

Na travel.cz Vám nabízíme nepřeberné množství zájezdů do každé z těchto zemí - všechny pouze od prověřených a řádně pojištěných cestovních kanceláří. Svěřte svou dovolenou do rukou odborníků a vyberte si z našeho online katalogu nebo zavolejte na bezplatné číslo 800 872 835 a my vybereme dokonalý zájezd přesně podle Vašich požadavků se stejnou cenou jako u CK a s mnoha benefity navíc!

Zobrazuje se 4 výsledků.
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Aktuální počasí ve světě

 • Hurghada
  Egypt
  26 °C
  skoro jasno
 • Las Palmas
  Španělsko
  17 °C
  polojasno
 • Rhodes
  Řecko
  16 °C
  polojasno
 • Varna
  Bulharsko
  7 °C
  většinou zamračeno
 • Rimini
  Itálie
  11 °C
  většinou zamračeno
 • Sousse
  Tunisko
  12 °C
  jasno
 • Dubrovnik
  Chorvatsko
  13 °C
  polojasno
 • Antalya
  Turecko
  10 °C
  skoro jasno

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s travel.cz

Zájezd týdne

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje